Görev Tebligatından Sonra Rapor Almak Ceza Sebebi

Bir kurumda il dışı görevi tebliğ edilen şoförün rapor alması disiplin cezası nedeni sayıldı. Kasıt Var

Görev Tebligatından Sonra Rapor Almak Ceza Sebebi
Görev Tebligatından Sonra Rapor Almak Ceza Sebebi Editör
Advert

Haftanın son iş günü olan Cuma günü kendisine il dışı görevi tebliğ edilen şoför hasta olduğunu belirterek rapor aldı. Ancak kurumu bu raporun göreve gitmemek için kasten alındığını ifade ederek kişi hakkında disiplin soruşturması başlattı. Soruşturma neticesinde kasıtlı olarak emirleri yerine getirmemek suçlamasından aylıktan kesme cezası verildi.

Verilen cezaya itiraz eden şoförün başvurusu reddedildi. Bunun üzerine konuyu idare mahkemesine taşıyan şoför lehine karar almayı başardı. Ancak bu sevinç fazla uzun sürmedi ve istinaf mahkemesi kararı bozdu. Görev tebliğinin hemen ardından alınan raporun kasıt taşıdığı belirtildi ve bu sebeple cezanın yerinde olduğu aktarıldı.

İstinaf mahkemesinin kararının kesin olmadığını bu konuda son kararı Danıştay'ın vereceğini de ifade etmemiz gerekir. Ancak ortada tüm memurları ilgilendiren bir rapor sorunu bulunuyor. Zira doktor tarafından verilen bir sağlık raporu kişinin hasta olduğunu göstermekte ise bu rapor yargı kararı ile nasıl yok sayılmaktadır? Şoförün göreve gitmemek gibi bir kastı varsa dahi hasta olması halinde ceza verilmemesi gerekirdi. Bu konuda doktorların raporları belirleyici olmalıdır. Bu sebeple Danıştay'dan çıkacak emsal bir kararın tüm herkesi olumlu etkileyeceğini ifade etmek gerekir. Ancak bu aşamada istinafın verdiği karar uygulanmaya devam edecektir.

il dışı görevi tebliğ görev tebliğinden sonra
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 Yılı İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası Duyurusu
2019 Yılı İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası Duyurusu
Doktor ve adamlarına hapis cezası
Doktor ve adamlarına hapis cezası