Danıştay'dan Afiliye Hastane Yönetmeliğine Yürütmeyi Durdurma

8 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete de yayınlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarına Ait Kurum ve Kuruluşlar ile Devlet Üniversitelerinin İlgili Birimlerinin Birlikte Kullanımı ile İşbirliği Usul ve Esasları Hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe dair sendika tarafından açılan davada kısmen yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Danıştay'dan Afiliye Hastane Yönetmeliğine Yürütmeyi Durdurma
Danıştay'dan Afiliye Hastane Yönetmeliğine Yürütmeyi Durdurma Editör
Advert

SES'den yapılan açıklama;

Bu yönetmelik çıktığından beri Danıştay’a dava açmaktadır. 2014 ve 2015 yıllarındaki yönetmelikleri sendikamız iptal ettirmiştir.

Son çıkan yönetmelik değişikliği ile ilgili açtığımız davada Danıştay 15. Dairesinin 2018/2570 E sayılı ve 06.11.2018 tarihli kısmen yürütmeyi durdurma kararı ile yönetmeliğin 9.maddesinin 3.fıkrasında yer alan “tam zamanlı görev yapar” ibaresi ile 10.maddesinin 1.fıkrasının yürütmesi durdurulmuştur.

Buna göre birlikte kullanılan sağlık tesisleri ve ilgili birimlerde görevli personellerin öğretim elemanları ile öğretim görevlileri dahil tüm tabiplerin “tam zamanlı” çalışması hukuka aykırı bulunmuştur.

Ayrıca birlikte kullanılacak sağlık tesislerindeki eğitim hizmetlerinde başhekime tanınan eğitim programları ile ilgili yetkinin tek başına kullanılması hukuka aykırı bulunmuştur.

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı ektedir. Yürütülmesinin durdurulmasını istediğimiz diğer maddeler ile ilgili olarak itiraz yapılacaktır. 

Karar İçin Tıklayınız

Afiliye Hastane Yönetmeliğine Yürütmeyi Durdurma Afiliye Hastane Yönetmeliği ses ses sendikası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019 Yılı İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası Duyurusu
2019 Yılı İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası Duyurusu
Doktor ve adamlarına hapis cezası
Doktor ve adamlarına hapis cezası